Kai tenka parduoti verslą

Verslo pardavimas

Sukurti sėkmingą verslą sudėtinga, todėl, deja, bankrutuoja didžioji dalis verslų. Parduoti verslą irgi nėra lengva, bet tenka pripažinti, kad kartais nėra kitos išeities. Jeigu verslininkai nebeturi idėjų, kaip atkurti verslą arba nebeturi tam lėšų, tuomet tenka ieškoti pirkėjo. Verslo pardavimas nemalonus procesas, tačiau reikia pripažinti, kad kartais parduoti verslą yra labai gera mintis dėl keletos priežasčių.

Visų pirma, pardavus nesėkmingą verslą gausite lėšų kito verslo pradžiai. Na, o tai gali būti puiki pradžia, jeigu turite verslo idėją. Kita priežastis, savo verslo idėją parduosite ir leisite kitiems ją sėkmingai plėtoti.

Bet verslo pardavimas nėra be savo iššūkių. Nuo kainos nustatymo iki pirkėjo pasirinkimo, verslo pardavime sprendimas veja sprendimą.

Kaip nustatyti verslo kainą?

Verslininkai dažniausiai parduoda visą verslą (kartu su juridiniu asmeniu) arba tik įmonę. Rečiau yra parduodamas verslas be įmonės. Tai labiau pasitaiko, kai yra parduodamas internetinis verslas, kuomet galima lengvai atskirti patį verslą ir įmonę. Pavyzdžiui, el. parduotuvę ar kitą interneto puslapį atskirti nuo įmonės ir perkelti ant kitos įmonės pagrindo – labai paprasta. Be jau minėtų pavyzdžių, daugiau jų galite rasti skelbimų puslapiuose.

Bet nustatyti verslo kainą gana sudėtinga. Deja, bet verslo pardavimas gana ilgas procesas tampa būtent dėl kainos. Situacija labai aiški – pardavėjas nori parduoti brangiai, o pirkėjas ieško pigiausios kainos. Normalu, kad kiekvienas nori gauti sau palankias sąlygas, todėl reikia išmokti derėtis ir pasikliauti tam tikromis gudrybėmis. Visų pirma, prašykite didesnės sumos, nei jums reikia. Pirkėjai visada nori derėtis ir tikisi, jog bus nuleista kaina. Jeigu iš karto nurodysite kainą, kurią norite gauti, tuomet neturėsite galimybės derėtis. Kitas dalykas – pateikite reikiamą informaciją ir visas smulkmenas. Verslo pardavimas – tai lyg automobilio pardavimas. Kuo daugiau smulkmenų bus nuslėpta, tuo pigiau teks parduoti, jeigu pirkėjas tas smulkmenas atras.

Kaip išsirinkti pirkėją?

Parduodant verslą reikia būti atidiems ir neskubėti. Rinkitės pirkėją labai atidžiai. Atsižvelkite ne tik į kainos pasiūlymą, bet ir į tai, ką jie planuoja daryti su jūsų verslu, jei tai jums yra aktualu. Jei ne, tuomet svarbu užtikrinti pirkėjo patikimumą, kad sandoris tikrai įvyktų ir būtų sėkmingas ir pinigai tikrai pasiektų jūsų banko sąskaitą. Jei negalite užtikrinti pirkėjo patikimumo – arba pakeiskite jį kitu, arba suraskite patikimą tarpininką, kuris garantuos transakcijos saugumą.

Ar verslo pardavimas tikrai yra vienintelis sprendimas?

Parduoti verslą ne tik sudėtinga, bet ir skaudu. Dėl to prieš parduodant verslą reikia visada pagalvoti, gal dar yra kitas būdas, kaip atgaivinti verslą. Pavyzdžiui, ieškoti investuotojų. Jūs galite neparduoti viso verslo, o tik jo dalį. Tai jums leistų sėkmingai plėtoti verslą ir toliau iš jo uždirbti. Taip pat pagalvokite apie paskolos galimybę: jei įmonė yra finansiškai sveika ir neturinti įsiskolinimų, jūs galėtumėte nesunkiai gauti banko paskolą palankiomis sąlygomis.

Visgi, jeigu investuotojų nerasite, o paskola jūsų nedomina, tuomet greičiausiai teks atsisakyti šio verslo ir jį parduoti. Ir tai – nebūtinai blogas sprendimas, kurio reikėtų gailėtis.